66-تکنیک استفاده از Auto tune

ویدیو آموزشی شماره 66:

تکنیک استفاده از اتو تیون برای سبک های مختلف مثل hip-hop – rap — r&b- pop را در این ویدیو آموزشی می‌توانید مشاهده کنید.

میکس وکال:

در میکس وکال یکی از مهم ترین و بنیادی ترین مراحل کوک یا تیون کردن صدای خواننده می باشد.امروزه این کار به صورت دستی و اتوماتیک انجام می‌گیرد.


Vari Audio Cubase

بدون شک یکی از بهترین نرم افزارهای تیون کردن صدا ور آودیو نرم افزار کیوبیس می باشد.برای کوک کردن صدا شما باید از سه جهت نت های موسیقی را مورد بررسی قرار دهید.
1.از جهت صحیح بودن نت های موسیقیایی خوانده شده که با توجه به گام آهنگ و آکورد نوشته شده توسط تنظیم کننده این امر تعیین می‌شود.
2.از جهت میزان ویبراسیون که این امر بسته به سبک های مختلف مثل پاپ یا سنتی تحریر نامیده می شود و معمولا توسط آهنگساز یا ملودی ساز این امر مشخص می شود.
3.از جهت میزان کشش نت‌های موسیقی که باز بسته به ملودی ساخته شده توسط آهنگ ساز و تنظیم آهنگ تعیین می‌شود.

Auto tune

یکی از بهترین نرم افزارهای حال حاضر برای تیون کردن وکال به صورت اتوماتیک  نرم افزار اتو تیون می‌باشد. که این کار به صورت دستی نیز امکان پذیر می‌باشد.

Harmony engine

برای فاصله سازی وکال مورد استفاده قرار می‌گیرد.به عنوان مثال برای قسمت کوروس(ترجیح بند) فاصله‌های مثبت و منفی 1 ،3 ، 5 و اکتاو را در گام مناسب بسازید.

اکولایز کردن وکال:

نکته مهم: نمی‌توانید یک محدوده فرکانسی را هم تقویت کنید وهم تضعیف کنید.باید توجه کنید که چه موردی برای شما اهمیت و الویت دارید. اگر احساس می‌کنید هوم صدا دارید 100 تا 150 را تضعیف کنید و اگر احساس می‌کنید حجم صدا پایین در این محدوده کم است آن را تقویت کنید.

ابزارهای کنترل داینامیک بر روی وکال:

کمپرسورهای بی‌رنگ: این مدل از کمپرسورها هیچی رنگ خاصی ندارند و برای کنترل داینامیک رنج مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما با استفاده از کمپرسور می توانید پیک ها یا قسمت های بسیار تیز که خارج از محدوده داینامیک رنجی ما هستند را کنترل کنید و یا می توانید اختلاف بین قسمت های بالا و پائین وکال را یک دست کنید.( مدل C1 Compressor / Gate Plugin with Sidechain | Waves)

کمپرسورهای Auto-makeup: در این مدل کمپرسورها زمانی که دستگیره Threshold  را پایین می کشید به صورت اتوماتیک صدای وکال را زیاد می کند و این مدل محوبیت خاصی بین مهندسین صدا دارد. (مدل Renaissance Vox Vocal Compressor Plugin | Waves)

کمپرسورها با الگوریتم: در این مدل کمپرسورها الگوریتم های خاصی برای وکال طراحی شده اند که گاها به صورت اتوماتیک کار می کنند. fabfilter compressor for
vocal

کمپرسورهای با رنگ :در این مدل کمپرسورها تُن های مختلفی وجود دارد که می توانید با کمک آنها رنگ و هارمونیک به وکال اضافه کنید.

کنترل حروف ناخواسته- استفاده از De-Esser :

دی-اِسر نوعی
کمپرسور فرکانسی است که بر روی محدوده‌ی خاصی از فرکانس‌ها عمل می کند. دی اِسر در واقع نوع ترکیبی از اکولایزر و ساید چین کمپرس است که برای کاهش فرکانس‌های تیز در قسمت های بالا به کار گرفته می‌شود.بیشترین کاربرد دی ایزر بر روی وکال می باشد اما بر روی لاین هایی مثل crash  یا صداهای بسیار تیز نیر کاربرد دارد.

کاربرد اصلی De-Esser
در زمانی است که برخی از حروف مثل پ، ت ، س ،ش ، ز ،چ ، ک و غیره
بیش از حد به گوش می رسند با کمک دی ایزر می توان فرکانس های این نقاط رو پیدا کرد
و آنها را تضعیف کرد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *