قبل از پرداختن به مسترینگ یک سری نکات قابل توجه است که باید این موارد در میکس رعایت شوند تا بتوانیم مسترینگ خوبی داشته باشیم.

اگر فایل میکس شده را به شخص دیگری برای مسترینگ می سپارید فرمت مورد نیاز را از وی سوال کنید.می توان از فایل.Aiff  یا .Wave 44.100 ، 48.000 یا حتی 96.000 هرتز و از bit depth 16 تا 32 (ترجیحا 24 بیت) می توانید استفاده کنید.

(نکته قابل توجه: این است که برای ضبط سازها می توان از فرمت 96.000 استفاده کرد به دلیل اینکه در حین ضبط  نمونه برداری ها با دقت بیشتری انجام می شوند.)

اما برای میکس می توان تحت 48.000 یا 44.100 کیلوهرتز بسته به سیستم مورد استفاده کار کرد. این پردازش اضافی در زمانی که شما سیستم خیلی گران قیمت و و قدرتمندی ندارید. استفاده از سمپل ریت های بالاتر در پروژه های سنگین برای شما مزیتی به همراه نخواهد داشت بلکه بار latency اضافی نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر فایل میکس شده را به شخص دیگری برای مسترینگ می سپارید از هیچ گونه پلاگین یا افکتی مثل لیمیتر، اکولایزر و … استفاده نکنید.همچنین سعی کنید داینامیک رنج و هد روم خوبی داشته باشد.

اشتباهات رایج در مسترینگ

1.گاهی اوقات پیک های بسیاری زیاد در فایل مکیس شده دیده می شود و هیچ جایی برای بلند کردن صدا یا استفاده از پلاگین دیگری وجود ندارد.

2.گاهی اوقات میکس افراد بسیار روشن یا شفاف است.

3.در برخی از  پروژه ها، میکس خیلی لاغر و کم حجم است.

4. و یا گاهی کیک و بیس خیلی بلند و پر حجم  است.

در برخی از پروژه هایی که دریافت می کنم می بینم که مشتریان high-end را خیلی تقویت کرده اند یا از  enhancer استفاده‌ی بیش از حد می کنند.این میکس‌ها هیچ وقت مسترینگ خوبی نخواهد داشت به این دلیل که باید high-end کم شود و این کار باعث از دست رفتن کیفیت و شفافیت موزیک می شود.همیشه توجه داشته باشید که در مسترینگ  باید تغییرات جزئی اعمال شود.

در بیشتر پروژه های هیپ هاپی که دریافت می کنم از بیس خیلی زیادی در موزیک استفاده شده است.یا صدای آنها دیستورت  است یا داینامیک رنج را رعایت نکرده اند.یا کیفیت لاین های صوتی بسیار پایین است.یا اینکه پروژه حجم زیادی هوا را دارد به دلیل اینکه لاین های و فرکانس های اضافی را حذف نکرده اند.در مسترینگ برای این موارد هیچ کاری نمی توان انجام داد این موارد در مرحله میکس باید اصلاح شوند.

هوم زیاد در وکال یا نویز بیش از حد: بسیاری از افراد تاکید زیادی دارند تا در محیط خانه صدای خود را ضبط کنند و یا از تجهیزات نامناسب استفاده می کنند. مقدار کمی نویز با فیلترینگ یا استفاده از پلاگین هایی مثل x-noise  از شرکت waves  را می توان حذف کرد.اما نویز بیش از حد یا هوم زیاد در وکال در low-end  رو نمی توان با bell  به طور کامل حذف کرد. به یاد داشته باشید برای ضبط یک وکال خوب:

صدای خواننده، میکروفون ، پری امپ ، آکوستیک مناسب و صدا بردار خوب همه از عواملی هستند که در ضبط یک وکال خوب تاثیر گذار هستند.

نکته ی دیگر این هست که در زمان اکسپرت به ابتدا و انتهای پروژه دقت کنید.همچنین تمام لاین ها را چک کنید لاینی خاموش نباشد یا افکت اضافی باز نباشد.

نکات کاربردی مسترینگ:

در مسترینگ 7 مرحله اصلی را دنبال می کنیم که این هدف را در غالب نکات مسترینگ بیان می شود:
1.آماده سازی پروژه

2.رفع نواقص

3.بالا بردن کیفیت

4.کمپرس کردن

5.استفاده از کلیپر

6.استفاده از لیمیتر

7.مقایسه کردن

برای مسترینگ از یک فرمت‘.wav’ یا ‘.aiff’ کمپرس نشده استفاده کنید.من به شخصه علاقه به مستر کردن با96kHz, 24bit را دارم.مستر کردن با رزولوشن بالاتر به کامپیوتر کمک میکند در هنگام پروسس کردن دقت بالاتری داشته باشد.(توجه کنید که، این موضوع به معنی صدای بهتری داشتن نیست.)از Bit depth 24 بیت برای ضبط صدا، میکس و مسترینگ استفاده کنید.از نرخ نمونه برداری 96 کیلو هرتز برای مسترینگ استفاده کنید.اگر سیستم شما مشکلی با این موضوع داره زیاد نگران نباشید اختلاف زیادی در این موضوع نیست که نگران آن باشید.( از44.100 یا  48.000 استفاده کنید.) بزرگترین مشکل در استفاده از روزلوشن های بالاتر CPU می‌ باشد در زمانی که از 96 به جای 48 استفاده می کنید در واقع دارید دو برابر از CPU کار می کشید.وقتی که 80 لاین با کلی پلاگین دارید این موضوع عقلانی نیست که از 96kHz استفاده کنید.دلیل اصلی استفاده از روزلوشین های بالاتر در مسترینگ داشتن حداکثر کیفیت لازم در مسترینگ می باشد.

رفع نواقص در اکولایز مسترینگ برای داشتن یک صدای طبیعی در هنگام بالا بردن یک محدودی فرکانسی از کیو باز و در هنگام کاهش صدا از کیو بسته استفاده کنید.

در اکولایز مسترینگ برای رفع نواقص جزئی از نمودار 6dB استفاده کنید.این امر کاملا درست است که از ما از گوش های خود برای میکس استفاده می کنیم اما این نمودارها از لحاظ تصویری کمک زیادی به ما می کند.

در مسترینگ بیشتر از  3 دسی بل تقویت یا تضیف نکنید.اگر احساس می کنید به بیشتر از این میزان نیاز دارید به مرحله میکس برگردید و نواقص را در آنجا برطرف کنید.

استفاده زیاد از پلاگین ها به خصوص در مسترینگ خیلی وسوسه کننده است. اما وقتی نیازی به پلاگین اضافی ندارید از آنها استفاده نکنید.

Excess noise: شنیدن نویز بیش از حد به خصوص در ابتدا و انتهای آهنگ و در قسمت هایی که موزیک آهسته و آرام می شود ،برای مخاطب آزار دهنده است.(این مورد باید در میکس اصلاح شود)

Distortion or digital clipping: متاسفانه راه حلی برای رفع این مشکل در مرحله مسترینگ نیست و برای رفع این مشکل باید به مرحله میکس باز گردید و ایراد را رفع کنید.

Low-end rumble: گاهی اوقات در قسمت Low-end صداهای ضعیفی شنیده می شود که برای حل این مشکل می توان از low-cut استفاده کرد.

Harsh esses or cymbals: گاهی اوقات در محدوده بین3kHz – 8 kHz صداهای شارپ و تیزی شنیده می شود که برای رفع این مشکل می توانیم de-esser را امتحان کنیم.

A mixture of dull and bright elements: ترکیبی از عناصر صداهای بسیار شفاف و روشن با EQ رفع نمی شود، به دلیل اینکه با رفع هر مشکل ،مشکل جدیدی به وجود می آید.در این زمان پیشنهاد می گردد به مرحله میکس بازگشته و ایراد را از آنجا رفع کنید.

Over compressed: اگر در میکس لاین های صوتی بیش از حد کمپرس شده باشند در مرحله مسترینگ نمی توان کاری برای رفع این مشکل انجام داد و باید به مرحله میکس باز گردیم و ایراد را از آنجا رفع کنیم.

3.بالا بردن کیفیت:

پنجمین مرحله در مسترینگ بالا بردن کیفیت است هر نوع ابزاری که کمکی به این امر کند، جزئی از این دسته می باشد.

4.کمپرس کردن:

در موزیک امروز بلند به نظر رسیدن موزیک امری مهم و حیاتی به شمار می رود کمپرس کردن به شما محدوده‌‌ی داینامیکی بیشتری برای بلند کردن صدا به شما می دهد و همچنین باعث می شود ترک شما با انرژی تر ظاهر شود.

چند نکته درباره استفاده از کمپرسور در مسترینگ :

5.استفاده از کلیپر: یکی دیگر از مراحل مسترینگ می تواند استفاده از کلیپر باشد. که به دو حالت نرم و سخت می باشد.

6.استفاده از لیمیتر: آخرین مرحله در مسترینگ استفاد از لیمیتر می باشد.لیمیتر به ما کمک می کند سطح بلندی صدا را با موزیک های جهانی یکسان کنیم. لیمیتر به ما کمک می کند که صدا را تا بلندر حد ممکن بالا بیاریم بدون کلیپ خوردن.همچنین می تواند به چسبندگی‘glue’ اجزای موزیک کمک شایانی کند.در واقع کمک می کند به جای اینکه چند عنصر موسیقایی جداگانه داشته باشیم یک ترک یک دست داشته باشیم.اگر میکس به خوبی انجام شده باشد ،می توانیم از یک لیمیتر برای پایان دادن به مسترینگ استفاده کنیم.کار اصلی لیمیتر این است که از کلیپ خوردن دیجیتال جلوگیری می کند در وافع اجازه نمی دهد صدا از یک حدی بالاتر رود.کلیپ دیجیتال در صفر دسی بل اتفاق می‌افتد. لیمیتر به ما اجازه می دهد که صدای کلی ترک را به بالا ترین حد ممکن برسانیم بدون اینکه بالاترین پیک ها در ترک باعث کلیپ خوردن پروژه بشوند.

یکی از لیمیترهایی که برای مسترینگ استفاده می‌شود ‘brick-wall limiter’ می باشد.این اسم به این دلیل انتخاب شده است به دلیل اینکه اجازه نمی دهد هیچ صدایی بالاتر از threshold تعیین  شده عبور کند.به طور کلی لیمیتر ها انواع مختلفی دارند برخی از آنها سخت تر از بقیه هستند و برخی دیگر اجازه عبور فرکانس های صدا را از آستانه ی تعیین شده می دهند.انواع بیشماری از لیمتیرهای مسترینگ وجود دارد هر مدلی که از نوع brick-wall باشد اجازه عبور فرکانس ها را از آستانه ی تعین شده نمی دهد.  Waves L2 or L3دو مدل پیشنهادی هستند.

تفاوت بین لیمیتر و کلیپر
در این است که لیمتر فرکانس های صدا را فشرده می کند در حالی که کلیپر شکل موج را تغییر می دهد. کلیپ کردن با اضافه کردن هارمونیک، رنگ ، دیستورشون به قله ها صدا را خشن تر می کند.(این امر ممکن است با توجه به ژانر موزیک مناسب باشد.)کلیپ کردن با باقی صدا های کاری ندارد و در واقع فقط قله های را کلیپ می کند. لیمیتر واکنش به قله ها نشان می دهد در واقع آنها را له می کند و صدای کلی ترک را بالا می برد.در بیشتر مواقع لیمیتر می تواند گزینه ی بهتری باشد.در مواردی مع می خواهید مسترینگ انرژی زیادی داشته باشد و بالاتر از استایل موزیک باشد و می خواهید به  بالاترین سطح ممکن صدای برسید استفاده از soft clipping می تواند راه حل مناسبی باشد.

7.مقایسه کردن:

  1. 2 الی 3 ترک  معروف در Market یا نزدیک به ژانر خود به پروژه اضافه کنید تا با مسترینگ خود مقایسه کنید.مقایسه کردن محدوده های فرکانسی و گوش کردن به kick و Bass موزیک ،گوش کردن به تفکیک صداها ،سازها ، وکال و توجه به فرکانس های بالا، همچنین چک کردن موزیک در ولوم پایین و بالا کمک شایانی به شما خواهد کرد.
  2. بعد از مسترینگ ، جهت چک کردن نهایی پلاگین های خود را دونه دونه خاموش و روشن کنید. و همچنین کل مسترینگ رو با میکس مقایسه کنید تا اشتباهی در هنگام استفاده از پلاگینی رخ نداده باشد.
  3. بعد از پایان میکس حتما میکس خود را در حالت مونو چک کنید تا اطمینان حاصل کنید فاز() مشکل جدی در ترک شما ایجاد نمی کند .
  4. بعد از اتمام کار ترک خود را در چند سیستم مختلف چک کنید.(میکس چکر یک پلاگین کاربردی در این زمینه می باشد).
  5. در مسترینگ بیشتر از 30 دقیقه وقت نگذارید. زمان بیشتر از این مقدار یعنی دارید بیش از حد از پلاگین ها استفاده می‌کنید.

منبع:

: How to master a song –
http://prosoundformula.com/how-to-master-a-song